Maui Wing Surf and Foil
Get ready for some fun, with the brand new sport of Wing Surfing and Wing Foiling!
One of the great things about Wing Surfing is you may be up and riding on the first lesson. It takes no special skills , if you can swim, you can try it!
That makes it an ideal activity if you only have 1 day to try something new while you are here on Maui. It’s the perfect family sport for kids from 8 to 99
The first day of wingsurf lessons utilizes a high volume board making it easy for everyone to learn
Please call us at 808 242 8015 to book these activities
After learning to Wing Surf, you can add the next step, the foil, this brings the sport to a whole new level.
Learning curve for wing surf: You may be riding in the first lesson
Learning Curve for those that want to learn foil: Some people do not get to the point of adding the foil on the first lesson, in that case the foil is added on the second lesson.
Some people will be ahead of this curve and as our lessons are custom, you will progress at your own rate. For instance, if you have windsurf experience you may be ahead of the curve
We have many different lesson plans:
If you already know how to foil and want to learn wing
If you already know wing and want to learn foil
If you know how to windsurf or kite and want to learn wing
We also offer Kite Foil lessons for intermediate and above kiteboarders.
Please call us at 808 242 8015 if you have any questions
Wing Surf / Wing Foil Rates:
Wing Surf/ Wing Foil 1 Day Private 2 hour –150 per hour = $300, add a 3rd hour for an additional $120
Wing Surf/ Wing Foil 2 or 3 days, 2 hours per day Private , day 1= $300 , day 2 and 3=$270 each
Wing Surf / Wing Foil 2 Hour, 2 person Semi Private- $110 per hour per person
Wing Surf / Wing Foil 2 Hour, 3 person Semi Private- $100 per hour per person
Wing Foil Rentals are $150 per day, (2 wings , 1 board /foil kit, helmet and pump)
Wing Surf/ Wing Foil 3 hour Family Lesson (3 person sharing 2 equipment) – $80 per hour per person 3 hours- $ 720
Wing Surf/ Wing Foil 3 hour Family Lesson (4 person sharing 2 equipment) – $70 per hour per person 3 hours- $ 840